Przedsiębiorca, który opodatkował swoją działalność gospodarczą na zasadach ogólnych bądź liniowo, przy obliczaniu dochodu do opodatkowania może uwzględniać koszty związane z prowadzeniem firmy. Takim kosztem może być używanie samochodu w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość ujęcia w kosztach wydatków związanych z eksploatacją prywatnego samochodu przedsiębiorcy sprawia, że nie trzeba kupować samochodu firmowego.
Koszty eksploatacji i przebiegu niefirmowego pojazdu osobowego
Aby rozliczyć koszty eksploatacji oraz przebiegu osobowego pojazdu niefirmowego, konieczne jest prowadzenie dwóch poniższych ewidencji:
- Ewidencja Kosztów Eksploatacji. Powinna zawierać wszystkie, potwierdzone fakturą lub rachunkiem, wydatki samochodowe.
- Ewidencja Przebiegu Pojazdu. Powinna zawierać wszystkie wyjazdy służbowe wykonane samochodem niefirmowym. Przejechane kilometry przeliczane są na złotówki według ministerialnego współczynnika. Kwota wynikająca z przeliczenia może być zaliczona w koszty, ale tylko do wysokości sumy wydatków zapisanych w Ewidencji Kosztów Eksploatacji.
Obie ewidencje rozliczane są w cyklu rocznym (od stycznia do grudnia). Oznacza to, że jeśli w jednym miesiącu wydatki przewyższają kwotę wynikającą z Ewidencji Przebiegu Pojazdu, nadwyżka zostanie rozliczona w miesiącach kolejnych, gdy osiągnie większy przebieg.
Koszty dzierżawy samochodu osobowego
Koszty dzierżawy samochodu osobowego powinny być rozliczane w Ewidencji Kosztów Eksploatacji (EKE). W przypadku księgowania kosztu dzierżawy na podstawie rachunku, zaksięgowana musi być cała kwota. W przypadku otrzymania za usługę dzierżawy samochodu osobowego faktury VAT, możliwe jest odliczenie jedynie 60% podatku VAT, natomiast suma odliczeń podatku VAT w całym okresie dzierżawy nie może być większa niż 6000 zł.
Koszty eksploatacji i przebiegu niefirmowego pojazdu ciężarowego
Samochód ciężarowy niefirmowy rozliczany jest na takich samych zasadach jak pojazd firmowy. W związku z tym nie ma konieczności prowadzenia „Ewidencji przebiegu pojazdu”, a VAT zawarty w cenie paliwa może zostać odliczony.
Posted in: FAQ