Stawka "ZW" - nowe zasady

W związku ze zmianami w ustawie o VAT, od stycznia 2011 odchodzi się od zasady identyfikowania towarów i usług zwolnionych z podatku przy użyciu klasyfikacji statystycznych (PKWiU). Zapisy zawarte dotąd w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym wykaz usług zwolnionych z podatku VAT według klasyfikacji statystycznych PKWiU, zostały przeniesione do art. 43 ustawy (katalog usług zwolnionych od podatku).

Od stycznia 2011 usługi zwolnione z podatku od towarów i usług określane są według opisów. Stosowanie zasady opisowej może podatnikom przysporzyć pewnych trudności oraz wątpliwości, czy dane usługi zwolnione z podatku od towarów i usług w oparciu o klasyfikację PKWiU objęte są zwolnieniem w 2011roku.

Koniecznym jest, aby podatnik zwrócił uwagę na zakres podmiotowy oraz zakres przedmiotowy świadczonych usług. Dotychczas, większość zwolnień zawartych w art. 43 ust.1 pkt. 1 miało charakter przedmiotowy, nie liczył się status podmiotu – usługodawcy. Od 2011roku natomiast, w ustawie o VAT zmienił się charakter zwolnienia z VAT – ze zwolnienia przedmiotowego na zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe.

Więcej informacji o zmianach w VAT na Blogu Eksperckim ifirma.pl.

Serwis VAT-R

Zapraszamy do wypełnienia deklaracji VAT-R z naszą pomocą. Interaktywny formularz VAT-R pozwoli łatwo zgłosić firmę do VAT. Nasi eksperci online wpierają proces wypełniania dekalaracji VAT-R.

Od ponad 15 lat Power Media S.A. - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Mała księgowość jest prosta w obsłudze jak nigdy dotąd. Dzięki nam założysz firmę korzystając z interaktywnego wniosku CEIDG-1, wyszukasz odpowiednie kody PKD, a nasz program do faktur, pozwoli bezpłatnie wystawiać faktury. Możesz też skorzystać z aplikacji, dzięki której rozliczysz swój PIT.