Opłacamy ryczałt ewidencjonowany

Opłacamy ryczałt ewidencjonowany

Wielkość ryczałtu od przychodów z najmu jest równa 8,5%. Stawkę tą stosujemy do przychodów nieprzekraczających sumy 4 tys. euro. Przekraczając tę kwotę ryczałt znacznie rośnie, bo wynosi 20 % przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od pewnego rodzaju przychodów osiąganych przez osoby fizyczne okresowo i bez przerw m. in. opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym wybranych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Głównym warunkiem jest, aby wspomniane umowy nie były zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie zmienia to faktu, że opodatkowaniu ryczałtem podlegają także przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub też innych umów o podobnym charakterze.

Wysokość ryczałtu od tego rodzaju przychodów wynosi 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro. Od nadwyżki ponad tę kwotę stawką stanowi 20% przychodów. Należy pamiętać, że w przypadku osiągania przez pary małżeńskie przychodów z tytułu umowy najmu, suma przychodów objętych 8,5-proc. stawką ryczałtu (do 4 tys. euro) tyczy się łącznie obojga małżonków. Oznacza to ni mniej ni więcej, że w przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu najmu, wyższą, 20-proc. stawkę podatku trzeba stosować, gdy cała suma przychodów z najmu osiągniętych przez małżonków przekroczy równowartość 4 tys. euro. Niezależnie zatem od tego, czy małżonkowie rozliczać będą najem indywidualnie (po połowie) czy w całości opodatkuje je jeden z małżonków, to po przekroczeniu limitu 4 tys. euro zobowiązani będą opodatkować uzyskany przychód według stawki 20 proc.

Serwis VAT-R

Zapraszamy do wypełnienia deklaracji VAT-R z naszą pomocą. Interaktywny formularz VAT-R pozwoli łatwo zgłosić firmę do VAT. Nasi eksperci online wpierają proces wypełniania dekalaracji VAT-R.

Od ponad 15 lat Power Media S.A. - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Mała księgowość jest prosta w obsłudze jak nigdy dotąd. Dzięki nam założysz firmę korzystając z interaktywnego wniosku CEIDG-1, wyszukasz odpowiednie kody PKD, a nasz program do faktur, pozwoli bezpłatnie wystawiać faktury. Możesz też skorzystać z aplikacji, dzięki której rozliczysz swój PIT.