Termin złożenia VAT-R

Termin złożenia VAT-R

W momencie gdy podatnik zwolniony z podatku VAT zapoczątkuje dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, zniweluje zwolnienie od podatku albo zrezygnuje z tego zwolnienia, jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Podatnik zarejestrowany jako vatowiec zwolniony jest natomiast zobowiązany do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

  • przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży,
  • przed dniem utraty prawa do zwolnienia podmiotowego, w przypadku utraty tego prawa,
  • przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego (określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia (termin ten dotyczy także rolników ryczałtowych),
  • przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Serwis VAT-R

Zapraszamy do wypełnienia deklaracji VAT-R z naszą pomocą. Interaktywny formularz VAT-R pozwoli łatwo zgłosić firmę do VAT. Nasi eksperci online wpierają proces wypełniania dekalaracji VAT-R.

Od ponad 15 lat Power Media S.A. - dostarcza tysiącom polskich firm narzędzia pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Mała księgowość jest prosta w obsłudze jak nigdy dotąd. Dzięki nam założysz firmę korzystając z interaktywnego wniosku CEIDG-1, wyszukasz odpowiednie kody PKD, a nasz program do faktur, pozwoli bezpłatnie wystawiać faktury. Możesz też skorzystać z aplikacji, dzięki której rozliczysz swój PIT.